CQB ( Close Quarters Battle )

Historie CQB

Koncepce a složení zásahové skupiny. Na světě existují dvě stěžejní koncepce, které se často používají a ostatní varianty jsou pouze možnostmi těchto dvou přístupů. První koncepce je tzv. britská, vychází ze zkušeností britské SAS, ta zavedla čtyřčlennou zásahovou skupinu, ve které jsou dvě dvojice specialistů.

Druhá koncepce, americká nebo také SWAT koncepce. Zásahovou skupinu tvoří pětičlenné družstvo - dvě dvojice specialistů a jeden support kryjící týl celé skupiny. V převážné většině se vychází z britského postupu. SWAT postup se používá méně, vzhledem k vysokému riziku ztráty páté osoby, kterou nemá kdo krýt. Často, především v armádních speciálních jednotkách se používá koncepce početnějších zásahových a průzkumných družstev. Tato stejně však vycházejí z modelu čtyř, nebo pětičlenných týmů.

Historie tohoto pojmu nás zavede na přelom 70-80 let 20. století, kdy britská SAS zavedla realistický výcvik ve speciálně upravené budově podle scénáře "zajištění budovy" a neutralizace útočníků, resp. teroristů s rukojmími. Tuto výcvikovou metodu nakonec začali přebírat postupně i další elitní protiteroristické útvary po celém světě a dnes patří k základním dovednostem a znalostem protiteroristického boje.

                    POJEM CQB (Close Quarter Battle)

1) (konkrétní definice) způsob boje, který je příznačný pro policii a speciální jednotky. Kdy se útočí na extrémně krátkou vzdálenost a extrémně rychle. Bojová metoda vhodná hlavně pro boj v budovách, ulicích, úzkých uličkách, také všude tam kde je omezena viditelnost a manévrovatelnost.

2) (obecná definice) metodika a taktika (souhrn taktických dovedností) zajišťující převahu při boji v dotyku (na extrémně krátkou vzdálenost). Často se tato taktika využívá při pohybu malé skupiny v objektu, či neutralizaci podezřelých osob.

V základě je potřeba rozlišit CQB pro vojenské operace a pro protiteroristické akce. Při vojenských operacích se většinou provádí útok na budovu plnou protivníků, a jak budova dopadne, tak na tom moc nezáleží. Při protiteroristických akcích, jde především o osvobození rukojmích, nebo likvidaci teroristů v prostorách, které se teroristé chystají zničit. Tím by mohli vzniknout velké ztráty ekonomické, nebo na životech (sklady muniční, ropných látek, chemické, radioaktivních látek)

Paradoxně právě v tom nejjednodušším většina neprofesionálů dělá chyby (např. nezkušení nadšenci neradi řeší před přípravu, považují to za ztrátu času). Jejich názor je: "Prostě tam vletíme a uvidí se." Ale to je právě všeobecný omyl pohledu na CQB. Každý v něm díky tomu vidí pouze a jen tu akci samotnou - ten adrenalin - a většina lidí nevidí, nebo nechce vidět ty hodiny a týdny dřiny. Neustálého nacvičování a opakování stejných technik a taktik, tak aby se sehrála celá skupina na úrovni jednotlivce. CQB prakticky není nijak složité, je jen důležité dodržet veškeré jeho principy. Neohrozit sebe ani ostatní a umět dokonale ovládat zbraň.

Problematika CQB zahrnuje v současnosti mnoho aspektů - od práce se střelnou zbraní, přes bojová umění až po samotný pohyb v nebezpečném objektu.

                                                   CQB ZAHRNUJE TYTO DOVEDNOSTI

1) práci v týmu (dvojice, trojice, čtveřice, pětice)

2) taktické dovednosti (metody vstupu s pohybu v objektu, kontrola a zajištění rizikových míst, plánování zásahu)

3) komunikace (verbální i non-verbální\signály)

4) práce se střelnou zbraní (střelba na cíl, tasení, odzbrojení, defenzivní střelba, pohyb se zbraní)

5) bodyguarding (ochrany VIP a její bezpečné provedení)

6) bojová umění (combat metody rychlého a účinného zneškodnění protivníka)

7) kondiční příprava

8) lezecká či horolezecká příprava

9) ochrana před ZHN (chemická, biologická, radiační)

10) psychologická příprava

Jak z uvedených informací vyplývá, výcvik CQB musí být komplexní a měl by zahrnovat veškeré znalosti a dovednosti, které třeba ani přímo s protiteroristickými dovednostmi nesouvisí (např. přežití ve volné přírodě, pohyb v přírodě, apod.) 

Boj v zastavěné oblasti

Boj ve městě je nejnebezpečnější ze všech typů bojových operací. Zastavěné oblasti můžou kdekoliv ukrývat nepřítele, který má na své straně výhodu domácího prostředí. Po uskutečnění krátkého přepadu se může okamžitě skrytě přesunout a napadené jednotky mají velké problémy i jen s pouhou lokalizací nepřátelských postavení. Obrněná technika a vrtulníky, které v jiném terénu pěchotu mohou výrazně podpořit, se zde stávají sami oběťmi a vyžadují podporu pěchoty v boji na krátké vzdálenosti. Získané a vyčištěné prostory mohou být nepřítelem znovu infiltrovány, neexistují jasné frontové linie a relativní bezpečí týlu.

Jednotka musí být schopna v průběhu vedení boje ovládnout objekty v zastavěném prostoru obvyklým způsobem, ale také s co nejmenší újmou na zdraví a životech civilistů a s minimálními doprovodnými škodami na majetku. To klade vyšší nároky na přípravu, která musí brát v úvahu podmínky konkrétního operačního prostředí a vyšší požadavky na přesnost a týmovou spolupráci.

Nácvik těchto dovedností by se měl provádět zpočátku pomalu a metodicky. S rostoucí úrovní vycvičenosti by se rychlost čištění budov a místností měla zvyšovat. Vojáci se nejprve učí základy vedení boje v zastavěném prostoru a poté postupy při čištění místnosti. Výcvik se musí provádět opakovaně s důrazem na přesnost a hladký průběh. Po zvládnutí tohoto výcviku probíhá výcvik v čištění místností různých velikostí a tvarů a nakonec výcvik v čištění místností celého domu. Důležitým prvkem pro výcvik je obfor.

                                                           Bojuje se v několika úrovních: 

1) v ulicích

2) v budovách

3) v podzemních prostorech

Při pohybu ulicemi je potřeba se pohybovat při zdi a ve stínu. Pokud je to možné, postupovat zároveň ve dvou sekcích po obou stranách ulice, kdy jedna ze sekce vždy kryje protější stranu ulice. Z tohoto důvodu se jednotka pohybuje ve dvou zástupech a šachovnicovitě rozestavěná. První a poslední v sestavě kryjí čelo a záda postupující jednotky. Při pohybu po ulici je důležité dávat pozor na dveře, sklepní okénka a okna na své úrovni. Vyšší polohy jistí vojáci z protější strany ulice. Nezapomínat sledovat také střechy budov. Při pohybu otevřeným prostorem se pohybovat rychle a případně postup krýt dýmovou clonou. Vyhlížení za roh budov provádět nejlépe vleže, zeď přelézat naplocho, snažit se stále o co nejmenší siluetu, tím že se bude zaklekávat, zaléhávat. Využívat každého krytu. Dávat pozor na případné nástrahy, miny apod. Nezapomínat, že nepřítel může pro přesun využívat i podzemní prostory a tím se opět dostat do již vyčištěného sektoru za záda postupující jednotky. 

                                   VÝZNAM ZKRATEK

UO - Urban Operations vojenské operace ve městě (NOVÉ označení)
MOUT - Military Operatins in Urban Terrain vojenské operace v městském terénu (STARÉ označení)
OBUA - Operations in Built-Up Areas vojenské operace v zastavěných oblastech
FIBUA - Fighting in Built-UP Areas boj v zastavěné oblasti
DIBUA - Defence in build up areas obrana v zastavěné oblasti
FOFO - Fighting on Fortified Objectives boj v opevněných budovách, bunkrech, zákopech, pevnostech...
CQB - Close Quarter Batlle bojové operace malých jednotek na velmi krátké vzdálenosti.

                 TAKTIKA A JEJÍ ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ

1) Vojenská taktika

2) Policejní taktika

3) Taktika speciálních jednotek

VOJENSKÁ TAKTIKA :

 - Operace v zastavěném prostoru

- Postupné dobývání a ovládnutí části, nebo celého města za použití velké vojenské síly a bojové techniky

-  Využití podpůrných jednotek - minomety, vrtulníky, obrněná technika

- Časová a materiální náročnost

- Boje vysoké intenzity - standardní postupy

POLICEJNÍ TAKTIKA :

- Zásah zaměřený na jednu konkrétní budovu nebo místnost, vedený za účelem policejního zákroku (zatikání, prohledávání, záchrana rukojmích...aj.)

- Zásah prováděný v mírovém prostředí na území vlastního státu

- Speciální tým (URNA, GSG9, COBRA,GIGN,SWAT ... )

- Speciální výzbroj, technika, nářadí...

TAKTIKA SPECIÁLNÍCH JEDNOTEK :

- Zásah prováděný ve vojenských objektech nebo na území cizího státu (v mírovém stavu i ve válečném stavu)

- Taktika malých jednotek (týmů)

- Záchrana rukojmích, zajištění osob a materiálů, průzkum, ochrana osob...

- Speciální tým (601, DELTA, SEAL, SAS...)

- Speciální výzbroj, technika a nářadí

    FAKTORY OVLIVŇUJÍCÍ BOJ V ZASTAVĚNÉ OBLASTI

  • Omezení manévru
  • Omezení možnosti pozorování a vedení palby
  • Obtížné určení pozic nepřítele
  • Boj v budovách (boj na krátkou vzdálenost)
  • Odstřelovači
  • Pohyb vozidel
  • Podpůrné palebné prostředky
  • Komunikace (kvalita spojení)
  • Civilní obyvatelstvo
  • Devastace okolí
  • C-IED (eliminace nástražného výbušného systému IED)
  • ZHN (zbraně hromadného ničení - biologické, chemické, jaderné)
  • Obnova sil a prostředků
  • Ztráty

Principy boje v zastavěné oblasti

                                           ZÁKLADNÍ PRINCIPY PRO BOJ V BUDOVÁCH 

1) Detailní plánování

2) Moment překvapení

3) Rychlost

4) Agresivita

5) Bezpečnost

6) Přečíslení

7) Eliminace protivníka

8) Seskupení osob

9) Užití krytu

10) Nástražné systémy

11) Užití ručních granátů

12) Automatická palba dávkami

13) Zajištění místnosti

14) Označení budovy

DETAILNÍ PLÁNOVÁNÍ:

principy plánování akce jsou hrozně důležitým, ne-li zcela nejpodstatnějším principem. Dobrý plán často rozhoduje o výsledku celé akce. Důležité je, uvědomit si všechna možná rizika, vyplývající z využití různých metod vůči danému protivníkovi. To předpokládá velmi přesný a detailní popis objektu zájmu a sledování vývoje celé situace. Je až typické pro situace, kdy únosce drží rukojmí delší dobu na stejném místě, kdy po určitém čase je možné z jeho chování a reakcí, velmi přesně odhadnout a stanovit následující plán akce. Často po delší době (několika dnech) je únosce (únosci) nejen velmi unaven, či frustrován, ale také je zřejmější jeho psychologický profil a lépe se sledují veškeré jeho chyby, jak v zabezpečení objektu, tak v jeho chování. Proto detailní plán a před plánování akce, jak jsme již řekli, je tato činnost zásada číslo 1. Není vůbec vhodné ji přeskakovat a snažit se o nějaká osobní hrdinství rychlou a nepromyšlenou akci.

MOMENT PŘEKVAPENÍ:

pokud něco z následujících aspektů samotné úderné akce je podstatné, určitě to je moment překvapení. Pokud vám útočník nabídne nějakou skulinku ve své obraně, je vhodné, v rámci před přípravy otestovat, zda o této chybě sám ví. Pokud bude zásah sebelépe naplánován, útočník jej však bude očekávat, pak je nutné moment překvapení nahradit agresí a rychlostí, což ve chvíli prozrazení je mnohdy komplikované. 

RYCHLOST:

princip rychlosti, především rychlého vstupu tzv. metodou záplavové vlny, je při obsazování objektů téměř nezbytností. Jedině přesilou a rychlým vstupem může jednotka v malých prostorách útočníky přečíslit, což je nejdůležitější pro zajištění protivníka "živého" s minimalizací ztrát na naší straně. Cílem samotného CQB (boje v objektu) určitě není zabíjení, střelba je nejkrajnější možná varianta, je to spíše jako reakce obrany proti střelbě útočníka.

AGRESIVITA:

rychlost a moment překvapení musí být pro rychlou neutralizaci podmíněna i agresí. Agresí tak rychlou a silnou, aby významně překonala potenciální agresi způsobenou odporem protivníků. 

BEZPEČNOST:

důležitým aspektem každého zásahu, resp. použití principů a taktik CQB, je vždy bezpečnost na prvním místě. Bezpečnost znamená nejen dodržení principu zajištění všech vstupů (oken, dveří), ale především vzájemné zabezpečení jednotlivých členů týmu mezi sebou (tzv. princip vzájemného krytí). 

PŘEČÍSLENÍ:

dalším ze stěžejních principů CQB je princip přečíslení, který vychází podobně jako ve sportu, z okamžitého přečíslení osob v daném objektu či místnosti. Podstatou přečíslení je, jak zajištění okamžité ochrany ohrožených osob, tak jejich okamžitá evakuace do bezpečí. Zajištění "živých" útočníků a jejich následné předání spravedlnosti. 

ŽIVÝ ÚTOČNÍK - ELIMINACE:

posledním principem, nebo aspektem použití CQB, je nejen rychlá eliminace protivníka, ale především jeho zajištění, popř. zatčení. Cílem eliminace útočníků, nikdy primárně není zabití útočníka. Maximálně v určitých extrémních případech (často typicky řešených snipery). Takže pokud se mluví v CQB o eliminaci protivníka, nemyslí se tím zastřelení, ale opravdu pouze zajištění, což je další obecně rozšířený omyl, že speciální jednotky jsou tu na zabíjení teroristů. 

SESKUPENÍ OSOB:

družstva by se měla vyvarovat seskupení většího množství členů týmu na delší dobu v jedné místnosti, nebo na podestě schodiště. V opačném případě by mohl jeden ruční granát vržený do místnosti, nebo střetnutí s nepřítelem zapříčinit vážné ztráty. Jakmile je místnost zajištěna, vojáci úderného družstva by se měli rozmístit do zajištěných místností tak rychle, jak je to jen možné.

UŽITÍ KRYTU:

jednotliví vojáci by měli během postupu budovou vyhledávat vhodný kryt. Měli by se držet při zdi, vyhýbat se oknům, dveřím, průrazům ve stěnách a stropech, takzv. Smrtelným trychtýřům. Za výběr vhodného krytu je odpovědný každý jednotlivý voják, nikoli velitel družstva. 

NÁSTRAŽNÉ SYSTÉMY:

vždy je nutné věnovat pozornost nástražným systémům. Možnost nástrahy - kontrolovat rám dveří, nešlapat na práh. Pokud je nástraha objevena, je nutné ji zanechat na místě, aby byla zlikvidována pyrotechnikem. Nalezenou nástrahu je třeba přesně označit, stejně jako vstup do budovy, kde se nástraha nalézá, modrým praporkem nebo modrou značkou. Každý člen družstva musí být o přítomnosti nástrahy v budově varován.

UŽITÍ RUČNÍCH GRANÁTŮ:

při čištění budov se granáty mohou stát dvojsečnou zbraní, která může ohrozit jak nepřítele, tak i vlastní vojáky. Je-li granát vržen nepřítelem do místnosti, kde jsou vlastní vojáci, je nutné ji co nejrychleji opustit, nebo ihned zalehnout na zem, protože síla exploze granátu a střepiny směřují převážně směrem vzhůru.

AUTOMATICKÁ PALBA DÁVKAMI:

v rámci drilu čištění místností, je obvyklé použití automatické palby dávkami. Většina moderních budov má ale betonové podlahy, omítnuté zdi a stropy, od kterých se mohou střely odrážet a způsobit ztráty mezi vlastními vojáky. Užití palby dávkami zvyšuje navíc spotřebu munice a klade zvýšené požadavky na zásobování střelivem. V ideálním případě je proto nejvhodnější užití instinktivní střelby jednotlivými výstřely, která je podstatně přesnější a účinnější než palba dávkami. Naopak některé budovy mají vnitřní stěny zhotovené z méně odolných materiálů (např. sádrokarton atd.), kterými mohou střely proniknout a způsobit tak ztráty vlastním vojákům v sousedních místnostech. 

ZAJIŠTĚNÍ MÍSTNOSTI:

každá místnost musí být kompletně vyčištěna a zabezpečena před dalším postupem úderné skupiny do další místnosti. Stejně tak je důležité zabezpečit poschodí, před postupem do dalšího. Jsou-li v místnosti riziková místa, je nutné zde zanechat vojáky, kteří je zajistí proti případnému protiútoku ze strany nepřítele. Pokud není dostatek lidí na zajištění, při cestě zpět, se postupuje stejným způsobem jako při čištění.

OZNAČENÍ BUDOV:

během vedení bojové činnosti v zastavěném prostoru je nezbytné zájmový objekt označit a to jak u rekognoskace, při vytváření taktického nákresu pro před přípravu útoku na tento objekt, tak později z důvodu rozlišení stupně zajištěnosti již obsazených budov. Při rekognoskaci a vytváření taktické nákresu, je nutno označit strany objektu, označení oken. Po obsazení objektu, musí být zřejmé, která budova je již vyčištěna, kde je vstupní bod, místo soustředění raněných nebo nástrahy. 


 



Na této stránce se stále pracuje :)

Děkujeme za trpělivost. 

Informace k CQB poskytl - Military team Diverzanti https://www.diverzanti.cz

Team S.W.A.T. byl založený hráčem Kratorius dne 25.2.2020/ Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky